צוואה על פי ההלכה לנוכח הוראות חוק הירושה

משרדנו פועל להכנת צוואות על פי ההלכה היהודית ועל פי כללי הדין האזרחי.  

בהלכה היהודית, דרך המתנה היא הדרך החוקית היחידה לחלוקת העיזבון שלא על פי כללי הירושה שבדין תורה, לפי גישה זו, מה שנדרש מיהודי שומר תורה ומצוות החפץ להסדיר את ענייני ירושתו על פי כל דקדוקי ההלכה, הוא להקפיד על כללי הדין האזרחי הנוגעים לצוואות. כללים אלה הם ליברליים, ואין למצוא בהם שום פגיעה בחירותו של יהודי לנהוג על פי דין תורה. הפרקטיקה מצאה ומציעה נוסחאות מוכנות, היוצאות ידי חובת שתי המערכות הנורמטיביות.  

ההלכה מכירה במתנה הניתנת "מהיום ושעה אחת לפני מותי" או "מהיום ולאחר מיתה", כלומר שהמתנה תחל מעתה, אך תיכנס לתוקף רק סמוך לפני מות המצווה. כך יכול המוריש להמשיך לעשות שימוש בנכסיו גם לאחר כתיבת ה"צוואה", ויכול אף למכרם ולא להשאירם למקבל המתנה, ויזכה בה מקבל המתנה רק עם מותו של הנותן. בטכניקה זו, להלכה אדם לא הוריש מנכסיו, אלא נתן מתנה, אף שלמעשה מדובר בצוואה.  

אולם, טכניקה זו לבדה אינה משמשת תחליף מושלם לצוואה, שכן היא מוגבלת לנכסים שהם ברשות המצווה בזמן הצוואה ולא כלולים בה נכסים עתידיים, משום שהכלל במשפט העברי הוא ש"אין אדם מקנה דבר שאינו ברשותו". 

וכך הנוהג בצוואה; אדם מודה שהוא חייב לזוכה בצוואה סכום כסף גבוה, אין מדובר כאן בהלוואה אמיתית, אלא בהודאה עליה כביכול, כשכל כוונתו של המוריש אינה אלא לצוות לזוכה מירושתו. זו דרך על פי המשפט העברי העומדת לרשותו של אדם המבקש לצוות גם נכסים שאינם ברשותו בעת כתיבת הצוואה.  

בית המשפט העליון הכיר בפרקטיקה זאת ע"א 2555/98 הרב אליהו אברג'ל נ' עזבון המנוח משה בן יאיר ז"ל, פ"ד נג(5) 673. וכך גם עמדת משרד המשפטים המחלקה למשפט עברי שנדרשה לכתוב חוות דעת 'צוואה על פי ההלכה לנוכח הוראות חוק הירושה', ד"ר מיכאל ויגודה 25.12.2016, לבקשת לשכת האפוטרופוס הכללי, הכונס הרשמי והרשם לענייני ירושה, מחוז תל אביב והמרכז. 

יודגש כי בנוסף לאמור לעיל המצווה חייב לשמור לעצמו את הזכות לחזור בו מצוואה מעת לעת, לשנותה, לגרוע ממנה או להוסיף עליה. 

המידע באתר מופיע כמו שהוא, ללא התחייבות מצד עו"ד יובל דנון ו/או מי ממשרדו. האתר והמידע המופיע בו אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *